Magnetic Stirrers
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (6)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (51)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (30)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (1)
- (11)
- (30)
- (17)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (20)
- (45)
- (6)
Filtered Search Results
IKA™ I-MAG Industry Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
I-MAG is a powerful yet compact magnetic stirrer for applications in laboratory and production environments.
IKA™ RET Control-Visc Magnetic Hot Plate Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Newly designed, economic magnetic stirrer with heating.
Bel-Art™ Air Operated Turbine Magnetic Stirrer
Compact, small footprint stirrer is optimal for stirring vessels up to 1L
IKA™ C-MAG MS 4 Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic stirrer with ceramic set-up plate for optimal chemical resistance.
Velp Scientifica™ MULTISTIRRER Digital
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Digital multi-position magnetic stirrer with 6 or 15 positions, that remains cold even after several days of continuous use. MULTISTIRRER Digital can be combined with a recirculating water bath to thermostat the samples.
| Speed | 80 to 1500 rpm |
|---|---|
| Type | Magnetic Stirrer |
| Electrical Requirements | 100 to 240 V, 50/60 Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 370 x 230 x 51.5 mm |
| Shape | Rectangle |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Motor Type | Mono-phase |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Speed Control | 10 rpm increments |
| Display | Digital |
Cole-Parmer™ elements™ Modular Magnetic Stirrer
Optimize your stirring needs and workspace with this completely customizable stirrer
| Speed | 100 to 1500 rpm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Top Plate Material | Glass |
| Capacity | 1 L/position |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Display | Digital |
Thermo Scientific™ Cimarec+™ Stirrer Series, Ceramic, 7.25 x 7.25 inch, 100-120V
Science Education
A science education product.
A science education product.
Thermo Scientific™ Cimarec+™ series digital stirrers offer precise stirring control for your routine protocols. The Cimarec+™ Series are available in three sizes, providing flexibility from microscale chemistries to production operations.
United Scientific™ Eco-Stir Magnetic Stirrer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Eco-Stir Magnetic Stirrer is designed for use with low viscosity liquid or solid-liquid mixture, capable of mixing volumes of 2 L at a maximum speed of 2000 rpm.
Fisherbrand™ RT Basic Series Magnetic Stirrers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Plug and play simplicity — ideal for routine stirring applications.
| Height (Metric) | 65 mm |
|---|---|
| Speed | 150 to 2500 rpm |
| Electrical Requirements | 100/240V 50/60Hz |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Plug Type | US |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height (English) | 2.56 in. |
Thermo Scientific™ RT Basic Series Magnetic Stirrers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Plug and play simplicity — ideal for routine stirring applications.
| Height (Metric) | 65 mm |
|---|---|
| Speed | 150 to 2500 rpm |
| Electrical Requirements | 100/240V 50/60Hz |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Motor Type | Brushless DC |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height (English) | 2.56 in. |
Eisco™ Portable Magnetic Stir Plate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This portable magnetic stir plate can be used for stirring solutions up to 500 mL
Thermo Scientific™ RT Touch Series Magnetic Stirrers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Low-profile digital display stirrer — ideal for routine stirring applications.
| Height (Metric) | 72 mm |
|---|---|
| Speed | 30 to 2000 rpm |
| Electrical Requirements | 100/240V 50/60Hz |
| Top Plate Material | Polypropylene |
| Voltage | 100/240 V |
| Wattage | 6 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height (English) | 2.82 in. |
Supertek™ Hot Plate Magnetic Stirrer, 500 mL Max Capacity, 110V
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
The integrated circuit on this Hot Plate Magnetic Stirrer allows the user to precisely control the temperature and speed. Includes Teflon coated stirrer bar, support rods and clamps.
Vernier Microstirrer
Science Education
A science education product.
A science education product.
For use with Conductivity Probe, pH Sensor, Tris-Compatible Flat pH Sensor, Drop Counter, and Stir Station.